Jak hrát na jistotu


 Snad každý sázkař přemýšlel o tom, jak vsadit, aby vyhrál co nejvíce. Nejjednodušším způsobem by bylo vědět předem, jaká čísla budou tažena. Ale právě na předpokladu, že nikdo na světě nedokáže předem určit, která čísla budou vylosována, jsou založeny všechny číselné loterie světa a jistě by už dávno zkrachovaly, kdyby to bylo možné.

Přesto se mnozí pokoušejí vytvořit pseudometody, jak vyzrát na náhodu. Ponechme stranou různé věštecké sny, vnuknutí, zjevení či mimosmyslové vnímání, jakožto oblasti člověkem zatím neprobádané a tudíž krajně nespolehlivé. Nelze takovéto situace ani potvrdit ani vyvrátit.

Mezi další tzv. "metody" můžeme zařadit různá předpovídání podle numerologie, astrologie apod. Ani tady však neuspějeme, protože neexistuje žádný opakovatelný důkaz, který by potvrdil, že lze najít byť sebemenší náznak závislosti mezi polohou hvězd a vylosovanými čísly či datem narození toho kterého člověka.

Třetí metodou, zdánlivě jistou a spolehlivou, se jeví matematická statistika. Bohužel, ať to zní překvapivě, ani tady cesta nevede ! A to z jednoho prostého důvodu, který je třeba mít při sázení na mysli. Pořád platí (pokud nepodvádí sám provozovatel), že

KAŽDÉ ČÍSLO MÁ STEJNOU ŠANCI BÝT TAŽENO JAKO KTERÉKOLI JINÉ !

I kdyby byla třeba pětka tažena 10 krát za sebou, tak to není důvod proč by neměla být vylosována po jedenácté ! Pokud chcete namítnout, že podle počtu pravděpodobnosti by už neměla padnout, tak s Vámi budu souhlasit, nicméně si stejně padne jak chce. Takže ani statistika nám nemůže zaručit vytipování těch správných čísel.

Jediný možný způsob, jak zajistit, aby jsme zaručeně vyhráli první cenu je, že vsadíme všechny možné kombinace, které mohou být vylosovány. V případě Sportky to musí být všechny možné šestice, které lze vytvořit ze 49 čísel. A těch je přesně 13 983 816 to znamená vsadit 167 805 792,- Kč. Mimochodem i takový rozpis lze tímto programem (profi verze) vytvořit a použít. Ono by se to i vyplatilo, kdyby byl Jackpot dostatečně vysoký. Na takovýto rozpis totiž vždy vyhrajete přesně 2 prvá pořadí, 12 druhých, 504 třetích, 27 090 čtvrtých a 493 640 pátých. Má to však jeden háček, musíte být jediným výhercem, protože jinak se o Jackpot dělíte s dalším vyhrávajícím, kterému se podařilo, byť náhodou, taky uhádnout všech šest čísel. To, že nikdo jiný nevyhraje, Vám nezaručí žádný rozpis. Co Vám ale tento rozpis zaručí je skutečnost, že onoho vytouženého prvního pořadí dosáhnete (a to hned dvakrát - v prvním i druhém tahu). Tento typ rozpisu spadá do kategorie rozpisů se zaručeným prvním výherním pořadím nebo chcete-li do kategorie tzv.

Plných rozpisů, které obsahují vždy všechny možné kombinace, v případě Sportky všechny šestice, které lze vytvořit z daného počtu hraných čísel. Tyto rozpisy vždy zaručují první výherní pořadí, pokud se všech šest výherních čísel nachází mezi čísly hranými v rozpisu. Takovéto rozpisy do 14 čísel lze vsadit i přímo na jednom tiketu Sportky. Právě toto je tzv. Systémová sázka, kterou zavedla společnost Sazka a umožňila tak sázejícím pohodlně hrát Sportku na více čísel, aniž bychom museli pro ně tvořit rozpis. Proč tedy vytvářet další rozpisy, když přímo Sazka nabízí takovou možnost ? Protože sázení tohoto druhu rozpisů je značně finančně náročné, zvláště když si chceme zajistit více čísel a případné prohry tím pádem nemalé. Proto většina sázkařů (těch, kteří nechtějí hrát hazard) volí jinou strategii. Tou je zajištění co největšího počtu výher při co nejmenším vkladu, resp. hrát tak, aby se jim co nejvíc peněz vložených do hry vrátilo nebo hrát tak, aby co nejméně prohráli a přitom pořád měli šanci na nějakou tu lepší výhru. Proto používají tzv.

Zkrácené rozpisy . Ty nezaručují vždy první výherní pořadí, ale zaručují některou z výher v nižších pořadích. Vezměme si příklad, že chceme hrát 12 našich oblíbených čísel. Při použití plného rozpisu na těchto 12 čísel nás vsazení takového rozpisu bude stát 11 088,- Kč (rozpis R6-12-6-6). Pokud uhodneme např. 3 čísla z našeho rozpisu vyhrajeme 84 pátých cen. Předpokládejme, že výhra v pátem pořadí je 65,-Kč. To znamená, že celková bilance naší sázky je 11 088 - 5 460 (60x84) = -5 628,-Kč. To znamená, že i když jsme vyhráli 84 pátých cen, tak přesto jsme v konečném důsledku o 5 628,-Kč chudší. Pokud ovšem použijeme zkrácený rozpis na našich 12 čísel se zaručeným 5. pořadím při uhádnutí libovolných tří čísel (rozpis R6-12-3-3), tak nás bude stát jen 180,-Kč a vyhrajeme v nejhorším případě jedno páté pořadí a v nejlepším dokonce tři páté ceny. To znamená, že maximálně nejhorší bilance může být 180 - 1x65 = -115,-Kč. A v nejlepším případě si dokonce polepšíme o 15,-Kč. 180 - 3x65 =15. Výhoda těchto rozpisů je zřejmá - jednak neriskujeme značné ztráty a přitom vždy něco vyhrajeme, pokud se nám podaří chytit zvolený počet čísel (v našem případě libovolná tři z 12).

Pokud Vás zajímá, jaký nejlevnější rozpis byl doposud vytvořen naším Generátorem rozpisů, na který vždy vyhrajete minimálně dvě 5. pořadí, tak je to rozpis (R6-49-6-3) na všech 49 čísel se zaručeným právě pátým pořadím (tři čísla) při uhádnutí 6ti čísel. Tato podmínka rozpisu je vždy splněna, ať už jsou tažená čísla jakákoliv. Obsahuje 214 kombinací a jeho vsazení příjde na 2.568,-. Na tento rozpis vyhrajete tedy vždy v nejhorším případě minimálně dvě pátá pořadí. 


(c) Copyright 2000, Saxtron Software